Projekt „Godność, wolność, niepodległość” »
08-10-2018
Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło konkurs na projekt edukacyjny „Godność, wolność, niepodległość”związany z obchodami tej rocznicy. Projekt naszej szkoły jako jedyny w Zielonej Górze uzyskał wsparcie finansowe na realizację zadań zawartych w projekcie ''Niepodległa".

Planowane działania w ramach projektu ,,Niepodległa":
- 03 września 2018 r. – 30 listopada 2018 r.- stała ekspozycja w holu szkoły ,,Twórcy niepodległej Polski";
- 12 września 2018 r. - uczniowie klas IV – VIII i klasy gimnazjalne uczestniczyć będą w koncercie patriotycznym w Filharmonii Zielonogórskiej;
- 17 września 2018 r. – 17 października 2018 r. wystawa polskich banknotów XX wieku;
- 18 października 2018 r. – 30 listopada - wystawa pamiątek związanych z odzyskaniem i odbudową przez Polskę niepodległości przygotowana przez uczniów klas V, VI , VII i VIII Szkoły Podstawowej nr 6 we współpracy z biblioteką szkolną;
- 09 października 2018 r. - odbędzie się wycieczka szkolna do Poznania dla klasy VI i VII Szkoły Podstawowej nr 6, której głównym punktem będzie zwiedzanie Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919r.
- 05 listopada 2018 r. – 09 listopada 2018 r. - w Szkole Podstawowej nr 6 odbędzie się tydzień niepodległościowy, w którym będą miały miejsce następujące wydarzenia:
- ,,Przerwy patriotyczne" – słuchanie pieśni patriotycznych i utworów polskich kompozytorów podczas przerw;
- 05 listopada 2018 r. - przedstawienie teatralne zorganizowane przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 (żywa lekcja historii) pt. ,,Ja, Józef Piłsudski"- na którą zaproszone zostaną władze miejskie;
- 05 listopada 2018 r. ogłoszony zostanie konkurs dla dzieci klas I – III Szkoły Podstawowej nr 6 oraz ich rodziców pt. ,,Najpiękniejszy Orzeł"- godło Polski.
- 05 listopada 2018 r. - poznajemy polskie legendy- słuchanie/czytanie najpopularniejszych legend (w ramach zajęć edukacji polonistycznej) dla uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej nr 6.
- ,,Sto flag na stulecie"- wycinanie oraz klejenie flagi Polski przez uczniów klas I -III Szkoły Podstawowej nr 6 - powstanie dekoracja sali lekcyjnej w formie girlandy;
- 06 listopada 2018 r. - ,,Zielona Góra wczoraj i dziś" – spotkanie ze świadkami historii;
- 06 listopada 2018 r. - dla klas I – III Szkoły Podstawowej nr 6 przedstawienie kamishibai ,,Legenda o smoku wawelskim" dla klas młodszych;
- 07 listopada 2018 r. - zawody sportowe i ,,Bieg niepodległości";
- 07 listopada 2018 r. - projekt ,,Sportowiec patriota- o polskich Olimpijczykach" – wystawa prac uczniów;
- 07 listopada 2018 r. - wycieczka do Muzeum Wojskowego w Drzonowie dla klas V
- 07 listopada 2018 r. - odbędą się warsztaty dla rodziców uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 ,,Jak uczyć dzieci patriotyzmu?”
- 08 listopada 2018 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 uczestniczyć będą w wybranych przez siebie zajęciach związanych z 100 rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Zaproponowane zostaną im poszczególne zajęcia:
- sekcja muzyczna- patriotyczne karaoke- śpiewanie pieśni patriotycznych
- sekcja tańca towarzyskiego- nauka tańca z epoki
- sekcja plastyczna- zaprojektowanie koszulki patriotycznej,
- Józef Piłsudski w twórczości plastycznej dzieci i młodzieży – malowanie węglem
- sekcja historyczna- stworzenie komiksu mówiącego o wydarzeniach związanych z 11 listopada 1918 r.
- sekcja polonistyczna – układanie wiersza patriotycznego
- sekcja matematyczna- obliczanie wieków.
- sekcja biblioteczna - ,,Nasza Polska"- starsi uczniowie czytają młodszym uczniom opowiadania i wiersze patriotyczne
Dla uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej nr 6 przeprowadzona zostanie pogadanka połączona z pracami plastycznymi pt.,, Z Misiem historię Polski poznajemy i chętnie wam o niej opowiemy"- o zwierzętach w historii
Polski.
Późnym popołudniem w Szkole Podstawowej nr 6 zorganizowany zostanie pokaz filmów patriotycznych, w którym uczestniczyć będą chętni uczniowie klas VI-VIII.

- 09 listopada 2018 r.
- uroczysty apel z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę
- uroczyste odśpiewanie hymnu o godz. 11:11
- przedstawienie teatralne związane z obchodami 11 listopada
- taniec z flagami – pokaz tańca uczniów szkoły;
Po apelu dla uczniów klas IV-VIII Szkoły Podstawowej nr 6 odbędzie się Marsz dla Niepodległej oraz złożenie kwiatów na cmentarzu przy pomnikach upamiętniających walki Polaków o wolność Polski;
Dla uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej nr 6 zorganizowany zostanie marsz w biało czerwonych strojach ulicami miasta ,,Szkoła Podstawowa nr 6 świętuje 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę" oraz odwiedzenie Urzędu Miasta i Urzędu Marszałkowskiego. Uczniowie będą rozdawać ulotki z autorskim wierszem starszych kolegów ze szkoły na temat obchodzonego święta.
- 09 listopada 2018 r. - trójka uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 weźmie udział w II etapie konkursu diecezjalnego "Ojczyzno ma".