Zielonogórska Ścieżka Matematyczna »
17-02-2019
Zielonogórskie pomniki

Uczniowie klasy V B realizując program edukacyjny Zielonogórska Ścieżka Matematyczna wyszukali i poznali pomniki, jakie znajdują się w naszym mieście. Wędrując ulicami, przechodząc przez place mijamy różne rzeźby i rzadko zastanawiamy się co spowodowało, że znalazły się w tym miejscu. O tradycji winiarskiej Zielonej Góry mówi oczywiście figura Bachusa oraz cała gromada jego pomocników. Są jeszcze w naszym mieście figury Winiarek, ostatnio odsłonięto też rzeźbę przedstawiającą Świętego Urbana. Niewielu jednak wie, że kiedyś na ławeczce siedziała Winiarka Emma. Istotne wydarzenia z historii upamiętniają Pomnik Bohaterów, figura Dobosza i postać Matki Sybiraczki. Są również w przestrzeni naszego miasta pomniki ważnych postaci Janusza Korczaka, Ignacego Łukasiewicza, Cypriana Kamila Norwida, Klema Felchnerowskiego, Kazimierza Lisowskiego, Andrzeja Huszczy. Początkowo głównym źródłem wiedzy dla uczniów był Internet, później jednak poznali wybrane przez siebie pomniki i wykonali ciekawe prezentacje, a także powstały rysunki ukazujące położenie rzeźb.
Projekt został opracowany wspólnie z Panią Alinę Gajec z Pracowni Historii Sztuki i Edukacji Regionalnej MCKiE Dom Harcerza.
Barbara Zawiślak