INFORMACJA O ZMIANIE PATRONA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 6 W ZIELONEJ GÓRZE »
06-06-2019
Dnia 15 maja 2019 roku decyzją Rady Pedagogicznej rozpoczęto przygotowania do zmiany patrona
Szkoły Podstawowej nr 6 w Zielonej Górze.

W dniu 30 maja 2019r. kandydatem Rady Pedagogicznej został prof. Ryszard Peryt.

Prof. Peryt urodził się w Zielonej Górze 9 marca 1947 r.
Reżyser, aktor, profesor sztuk teatralnych, twórca inscenizacji oper barokowych i klasycznych. Pełnił funkcję dyrektora artystycznego Sceny Operowej Teatru Narodowego w Warszawie oraz Polskiej Opery Królewskiej. Honorowy obywatel Zielonej Góry.

Zachęcamy do zapoznania się z wywiadem przeprowadzonym z Panem Perytem zamieszczonym w Gazecie Lubuskiej w dniu 14 września 2014r.
(wywiad w załączeniu)

Oczekiwania od kandydata na patrona:
1. Zmiana patrona to sprawa wielkiej wagi. Nie może to być wybór przypadkowy, nieuzasadniony; musi być przeprowadzony w sposób przemyślany i mądry.
2. Poprzez wybór nowego patrona szkoła uzyska indywidualną tożsamość, wyróżniającą ją spośród innych szkół, a także wzbogaci swoją obrzędowość.
3. Wzór osobowościowy patrona szkoły stanowi pomoc w procesie wychowania, dlatego powinien nim być autorytet moralny, wzór patriotyzmu, tolerancji, zrozumiały dla młodego pokolenia i godny naśladowania.
4. Kandydatami na patrona mogą być postacie (postać) bądź wydarzenie będące doskonałymi przykładami postaw patriotycznych czy wartości, na których można oprzeć edukację i wychowanie dzieci i młodzieży.
5. Kandydaci powinni być zasłużeni dla lokalnej społeczności i/lub dziejów Polski.
6. Kandydat na patrona nie może:
a) wzbudzać kontrowersji i sporów ani powodować podziałów społecznych,
b) być osobą powszechnie uznawaną za nieprzyzwoitą lub postępującą nieetycznie.

Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie, Czytelnicy naszej strony!

Zapraszamy całą społeczność szkoły oraz społeczność lokalną do udziału w wyborze naszego patrona szkoły.
Można głosować na kandydata Rady Pedagogicznej lub przedstawić swoją kandydaturę.
Karty do głosowania można odebrać i składać wypełnione w sekretariacie szkoły do dnia 15 czerwca 2019r.

zapraszamy do zakładki: PATRON SZKOŁY

1. Wywiad z prof. Ryszardem Perytem; źródło Gazeta Lubuska z 14 września 2014r.