Zaproszenie na koncert »
27-12-2019
z okazji nadania imienia Ryszarda Peryta Szkole Podstawowej nr 6 w Zielonej Górze
14 stycznia 2020 godz. 18:00

Wydarzenie z okazji nadania imienia Ryszarda Peryta
Szkole Podstawowej nr 6 w Zielonej Górze

Alexander i Apelles to jednoaktowa opera Karola Kurpińskiego, jednego z czołowych polskich twórców tego gatunku doby przedmoniuszkowskiej. Opera ta, przywrócona scenie w 2017 roku po niemal dwustu latach zapomnienia, stanowi ciekawy przykład mającej dopiero rozkwitnąć w Polsce gałęzi sztuki. Kurpiński, jeden z najbardziej znanych polskich kompozytorów przed Chopinem, a do tego świetny pedagog i organizator życia muzycznego, inspirował się najdoskonalszą twórczością chylącej się ku końcowi epoki klasycznej - W.A. Mozarta oraz G. Rossiniego.
Kurpiński sięga w swej operze po legendę o spotkaniu wybitnego macedońskiego wodza Aleksandra Wielkiego z najsłynniejszym bodaj starożytnym malarzem - Apellesem. Wielki wódz przyprowadza do artysty Pankastę, przepiękną tebańską księżniczkę, w której jest zakochany. Niezwykłej urody kobieta kradnie również wrażliwe serce malarza. Tak oto zaczyna się historia miłosnego trójkąta. Wartka narracja znajduje odzwierciedlenie w muzyce. Kurpiński dał w niej bowiem szczególny wyraz swych zdolności w zakresie kształtowania melodii oraz sprawności instrumentacyjnej.
Partie solowe dają zaś asumpt do interpretacyjnej kreatywności odtwórców głównych ról, z której to okazji chętnie korzystają znakomici soliści Polskiej Opery Królewskiej: Robert Szpręgiel, Tomasz Krzysica i Marta Wyłomańska.

źródło: Polska Opera Narodowa

KIEROWNICTWO MUZYCZNE ZBIGNIEW GRACA

INSCENIZACJA, SCENOGRAFIA, REŻYSERIA RYSZARD PERYT
KOSTIUMY MARLENA SKONECZKO