100. rocznica urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II »
18-05-2020
18 maja 2020

Dzisiaj obchodzimy 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, Ojca Świętego Jana Pawła II

Karol Wojtyła urodził 18 maja 1920 roku w Wadowicach.
W dzieciństwie Karola nazywano najczęściej zdrobnieniem imienia-Lolek.
Od września 1930, rozpoczął naukę w 8-letnim Państwowym Gimnazjum Męskim w Wadowicach. Po zdaniu egzaminu maturalnego w 1938 roku, wraz z ojcem przeprowadził się do Krakowa. Rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po wybuchu wojny przerwał studia. Jesienią 1942 Karol Wojtyła wstąpił do Krakowskiego Seminarium Duchownego. 1 listopada 1946 otrzymuje święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa Adama Sapiehy, w następnych latach wyjeżdża do Rzymu na studia teologiczne, a w 1948 r. rozpoczyna pracę kapłańską w parafii Niegowić koło Bochni. Studiuje równolegle na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego i uzyskuje doktorat z teologii moralnej. Już jako ksiądz w 1954 roku rozpoczął pracę w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie wykładał etykę.
Był nazywany był przez swoich studentów ?Wujkiem?.
Pasjonował się sportem: piłką nożną, wyprawami górskimi i kajakarstwem.

Metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła został wybrany na Biskupa Rzymu 16 października 1978 roku.
Papież przyjął imię Jan Paweł II. Był pierwszym od 455 lat papieżem spoza Włoch.
58-letni wówczas Jan Paweł II został najmłodszym z papieży, jakich wybrano od półtora wieku.Pontyfikat Jana Pawła II trwał niemal 27 lat. Ojciec Święty zmarł 2 kwietnia 2005 roku w Watykanie.

Tak św. Jan Paweł II mówił o Wadowicach:

"Tu, w tym mieście, w Wadowicach, wszystko się zaczęło.
I życie się zaczęło, i szkoła się zaczęła, studia się zaczęły,
i teatr się zaczął, i kapłaństwo się zaczęło".
________________________
przemówienie wygłoszone 16 czerwca 1999r. w Wadowicach.