Aktualności
 
Szkoła Podstawowa nr 6
im. Ryszarda Peryta


ul. św. Kingi 1
65-215 Zielona Góra
tel/fax 68 454 87 47
e-mail: sp6.zgora@gmail.com


Inspektor ochrony danych:
Kamil Kolenik, tel. 880 100 367
email: iod1@cuw.zielona-gora.pl

Nowa strona internetowa szkoły SP 6


ze11.pl
Fryzjer »
30-09-2021
układanie fryzur
 
Fryzura to w pewnym sensie dzieło sztuki. Jeśli klient da mi swobodę albo układam włosy modelki na pokaz mody, mogę w tym dziele wyrazić siebie. Ale nawet gdy przychodzi do mnie osoba, która chce tylko, żeby ją ostrzyc, czuję że jej pomagam, bo po moim strzyżeniu wychodzi szczęśliwsza, w lepszym nastroju. Przygotowuję tych ludzi na najważniejsze wydarzenia w ich życiu: na urodziny, studniówki i wesela. Dzięki mnie czują się piękni.

Czym się zajmuję?
Gdy przychodzi do mnie klient, rozmawiam z nim, aby dowiedzieć się, jaką chce mieć fryzurę. Czasem proponuję modyfikacje, aby wybrana fryzura była lepiej dopasowana do kształtu twarzy i odcienia skóry - po prostu, aby klient lepiej w niej wyglądał. Zazwyczaj moim zadaniem jest ostrzyżenie i ułożenie włosów. Czasem także farbuję włosy i przeprowadzam zabiegi zagęszczające lub wydłużające włosy. Na początku zabezpieczam ubranie klienta przed zmoczeniem wodą lub zabrudzeniem preparatami do stylizacji, zakładając mu pelerynę ochronną. Dobieram też niezbędne kosmetyki i sprzęt: nożyczki, suszarkę, lokówkę, prostownicę, wałki, szczotki, maszynkę do strzyżenia,? Pracuję przez wiele godzin w pozycji stojącej, co bywa męczące. Często ludzie oczekują, że podczas pracy będę z nimi rozmawiał, a nawet mi się zwierzają. To nieodłączna część tej pracy. Od umiejętności łatwego nawiązywania kontaktu i rozmawiania z ludźmi w dużej mierze zależy sukces w tym zawodzie.

Co powinienem umieć?

Muszę potrafić ostrzyć, czyścić i odkażać sprzęt, którego używam podczas pracy. Ważna jest też umiejętność usuwania drobnych usterek.

Muszę wiedzieć, w jakie narzędzia, przybory, sprzęt fryzjerski i materiały powinno być wyposażone moje stanowisko pracy i znać rodzaje usług fryzjerskich oferowanych w salonie, w którym pracuję. Muszę potrafić dobierać fryzurę do kształtu głowy klientów oraz potrafić dopasowywać konkretne usługi, np. farbowanie, prostowanie chemiczne włosów, trwała ondulacja, do kondycji włosów i skóry głowy klientów. 
Muszę znać rodzaje włosów, ich właściwości oraz potrafić oceniać, w jakim są stanie. Od tego zależy, jakich urządzeń oraz jakich preparatów i w jakiej ilości muszę użyć, aby osiągnąć zamierzony efekt, np. zmianę koloru włosów, uzyskanie trwale prostych, pofalowanych lub skręconych włosów. Muszę też znać rodzaje kosmetyków do pielęgnacji włosów i skóry głowy, potrafić właściwie je stosować oraz umieć doradzić klientom, jakich środków do pielęgnacji powinni używać w domu. 
Muszę wiedzieć, jakie procesy chemiczne zachodzą podczas takich zabiegów, jak rozjaśnianie, dekoloryzacja, farbowanie, trwała ondulacja, prostowanie chemiczne włosów, i potrafić bezpiecznie je wykonywać.

Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

-kreatywność,
-wyobraźnia przestrzenna,
-umiejętność pracy pod presją czasu,
-odporność na stres,
-umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z innymi,
-umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy,
-podzielność uwagi,
-cierpliwość,
-życzliwość,
-wyrozumiałość.

Predyspozycje zdrowotne
-dobra kondycja fizyczna,
-bardzo dobry wzrok,
-prawidłowe rozróżnianie kolorów i ich odcieni,
-sprawny zmysł węchu,
-dobry słuch,
-koordynacja wzrokowo-ruchowa,
-sprawne dłonie i palce,
-czucie dotykowe.

Przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania tego zawodu
-alergie na środki do pielęgnacji, koloryzacji i stylizacji włosów,
-choroby psychiczne,
-wady wzroku i słuchu niedające się skorygować okularami i aparatami słuchowymi,
-zaburzenia równowagi,
-nadmierna potliwość dłoni,
-nosicielstwo chorób zakaźnych,
-padaczka.

Gdzie mogę pracować?

Mogę znaleźć zatrudnienie w prywatnych salonach fryzjerskich lub w takich, które należą do sieci salonów, np. działających pod patronatem marek produkujących akcesoria i produkty do stylizacji włosów. Mogę też pracować w teatrze, na planie zdjęciowym, w telewizji, na pokazie mody czy w studiu fotograficznym lub otworzyć własną działalność gospodarczą.

Źródło: https://mapakarier.org/
 

       
            
     
   
 © ePartner - Zielona Góra 2022 Kontakt z redaktorem serwisu